Contact Information

Jay Collier,

Director of College Relations

 

Wayne State College
1111 Main Street
Wayne, Nebraska 68787
(402) 375-7325

Contact the News Center

WSC Newscenter and College Relations - 402-375-7324 Contact the News Center Newscenter Home

 

Stories/News

Wayne State Commencement Set for Dec. 14

Published: 12-5-2012 1:15 pm

Live Web Broadcasts of the WSC Commencement Ceremonies

 

NOTE Links will only work correctly at

               the times listed below!

 

Commencement Ceremony
VIEW ARCHIVE FOOTAGE

Rice Auditorium Live Broadcast of WSC Graduate Commencement Ceremonies - 9:25 a.m.

 

Relevant News

Bob Cunningham Field Turf Project

 

#wscgrad12 - official hashtag of 2012 Commencement ceremony and related activities #wscgrad12 - official hashtag of 2012 Commencement ceremony and related activities

 

VIEW ARCHIVE FOOTAGE

Wayne State College will hold commencement for graduate and undergraduate students at 2 p.m. Dec. 14 in Rice Auditorium. A total of 211 degrees -- 162 undergraduate and 49 graduate -- will be conferred at the ceremonies by Wayne State President Curt Frye.

 

Invocation Speaker
Andrew Lewis of Cambridge, Neb., will deliver the invocation for the winter commencement ceremony. He earned his bachelor’s degree in special education in 2009 from the University of Nebraska-Lincoln and will be receiving his master of science in education degree in school administration 7-12 from Wayne State College today. He is the son of William and Katherine Lewis.

Lewis works as a special education teacher at Elkhorn High School in Elkhorn, Neb.  He coaches high school wrestling and middle school football and track and field in Elkhorn. He plans to begin searching for secondary school administration jobs around the state of Nebraska in the near future.  Lewis is married to Alicia Lewis, with whom he has one son, Logan, 2, and is expecting a daughter to be born in February.

Commencement Speaker

Jennifer Parr of Onawa, Iowa, will deliver one of two addresses for the winter commencement ceremony. Jennifer majored in elementary education. She is the daughter of Alice and Dennis Parr and has five younger brothers.

Parr was on the Dean’s List every semester during her education at Wayne State. She participated in the college’s Northeast Nebraska Teacher Academy, served as a New Student Orientation Ambassador and was a member of the Journey Christian Church College Group and Campus Crusade.

Parr plans to have her own elementary classroom soon after graduation.

Commencement Speaker

Tony Meyer of Norfolk, Neb., will deliver one of two addresses for the winter commencement ceremony. Meyer majored in industrial technology education. He is the son of William and Joann Meyer, and has a daughter, Jessica Kruse, a son, Seth Meyer, and a granddaughter, Alison Kruse. He is the first in his family to graduate with a four-year college degree.

Meyer is graduating Summa cum Laude and was a member of Phi Kappa Phi academic honor society, Alpha Sigma Lambda nontraditional student honor society, and Kappa Delta Pi education honor society.

He plans to return to Wayne State as a graduate assistant while completing his masters of science in education.

Wayne State Foundation Alumni Achievement Award

Dr. Ronald Holt is the recipient of the Wayne State Foundation Alumni Achievement Award. He earned his bachelor of science degree in chemistry and pre-professional biology from Wayne State College in 1989, and his doctorate degree in Osteopathic Medicine in 1993 from Kansas City University of Medicine and Biosciences in Kansas City, MO. He attended his first two years of psychiatry residency training at Baylor College of Medicine in Houston, Texas, before finishing his training in 1997 at California Pacific Medical Center in San Francisco, Calif. Holt earned his Master of Public Administration degree with a concentration in health services from the University of San Francisco in 2002.

Holt joined The Permanente Medical Group in 1997 and continues to serve as a staff psychiatrist at the Kaiser South San Francisco Medical Center in South San Francisco. For the past 13 years he has volunteered his vacation and travel costs to come back to WSC each homecoming to educate students on the consequences of homophobia in the classroom, the biology of gay sexuality, and bullying and suicide prevention - especially in the lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) communities.

He developed a website, audacityofpride.com, in 2009, and expanded his community service education on LGBT issues to other colleges and universities across the country. Holt was awarded the David Lawrence Community Service Award in 2009 for his community service work in LGBT education. Since 2010, in addition to his clinical work, he expanded his education to audiences of physicians and clinicians on how to provide more culturally competent care to the LGBT community. Holt was awarded the 2010 R.J. Erickson Diversity Achievement Award while expanding his LGBT education to physicians and clinicians. To date he has presented to more than 1,100 physicians.

Holt expanded his LGBT medical education to other physicians through regional, national, and international medical conferences, including at the World Congress of Psychiatry conference in Buenos Aires, Argentina, in 2011.

He was invited to, and attended, The White House screening of the documentary “Bully”, in April 2012. In August he was invited to, and participated in, the Federal Partners in Bullying Prevention Summit in Washington, D.C.

In addition to being a trustee of the Wayne State Foundation, Holt has created numerous endowed and annual scholarships at Wayne State College. He began his first annual scholarship in 1989 while a senior at Wayne State College. He earned the Wayne State Foundation Alumni Service Award in 2004.

Holt, and his husband, Dr. William Huggett, a 1986 WSC alumnus, currently reside in San Francisco.

CANDIDATES FOR DEGREE   
Majors follow hometowns, minors in italics
Graduation is contingent upon successful completion of the current semester.
++August 2012 Degree Candidate.


Bachelor of Arts

Columbus - Mitchell Joseph Bierbower                    Political Science, Spanish
Kimball - Katherine Elaine Hansen                        Music/Applied Performance
Lincoln - Kaitlin Elizabeth Bencken                        Music/General Music
Lincoln - Diane Crary                            English Writing & Literature, Journalism

Bachelor of Science

Albion - Calvin Dean Frey                    Human Service Counseling
Arcadia - Brittany Nicole Ogan                English/Writing & Literature
Atkinson - Brooke Elizabeth Rossman            English Writing & Literature
Atkinson - Tami Sue Seger                Special Education/MMH K-12 Education
Aurora - Kristen Renae Schmit                Elementary Education, Early Childhood Education
Bancroft - Chelsee Elizabeth Leitow++                Business Administration/Agri-Business
Battle Creek - Kayla Marie Hrabanek            Criminal Justice/Corrections
Beaver Crossing - Cody Munsterman            Geography, Earth Science
Belgrade - Jorji Ann Sharp                English Education
Blair - Chloe Ann Bloomfield                Art/Art K-12 Education
Broken Bow - Timothy S. Catlett                Life Sciences/Biology, Chemistry/Health Sciences
Cairo - Kati Lee Rodeman                Family/Consumer Sciences-Foods & Nutrition
Cedar Bluffs - John Louis Kern                Exercise Science, Mass Communication/Broadcast Communication, Coaching
Central City - Nicole Lynn Schnitzler                Middle Grades Education
Clarkson - Caitlin Rose Paprocki                Special Education/MMH K-12 Education
Cody - Jeremy Blayne Barnes                Criminal Justice/Law Enforcement
Columbus - Sheila Lynn Korth                Elementary Education
Columbus - Ana Bella Ortiz                    Criminal Justice/Law Enforcement
Columbus - Kathryn Michelle Parlane            Elementary Education
Columbus - Kaylee Marie Griffiths                Early Childhood Education Unified
Columbus - Ashley Lynn Johnson Swanson            Criminal Justice, Sociology
Columbus - Michael K. Waak                Elementary Education
Craig - Jake Anthony Miller                History, Geography
Crete - Alycia Elizabeth Hintz                Elementary Education Non-Certified
Crofton - Ross Carda                            Business Administration/Management, Marketing, International Business
Dakota City - Kelsey Ann Krusemark            Elementary Education
Daykin -  Brianne Rae Hofstetter                Natural Science Education
Decatur - Mosiah James Harlan                Criminal Justice/Law Enforcement
Dodge -  Justin C. Holub                    Life Sciences/Biology, Business Administration
Doniphan - Amy Marie Meyer                Elementary Education
Elkhorn - Tadd Alan Johansen                Elementary Education
Elkhorn - Jonathon Michael Rossell                Business Administration/Agri-Business
Emerson - Courtney Elizabeth Holland            Criminal Justice, Sociology
Emerson - William Franklin Rohan                History Education, Geography Education
Fairbury - Colby Richard Smith                Social Sciences Education
Fordyce - Benjamin Patrick Promes                Computer Information Systems/Networking
Fort Calhoun - Kayla Marie Seefus                Music/Vocal & Instrumental K-12 Education
Fremont - Kristin Ann Ristau                Elementary Education
Grand Island - Slade Lee Bolles                Business Administration/Finance
Greenwood - Kylee Nicole Gochenour            Human Service Counseling
Hampton - Megan Marie Penner                Criminal Justice/Corrections
Hastings - Michael Douglas Samuelson            Industrial Technology Education
Hooper - Michael Ronald Mattes                Elementary Education
Howells    - Eric John Burenheide                Industrial Technology Education
Howells - Jeffrey David Pokorny                Industrial Technology/Construction Management
Howells - Sara Jean Vogel                Life Sciences/Biology
Kearney -  Erin Marie Duncan                Human Service Counseling
LaVista -  Richard Anthony Daniel                Interdisciplinary Studies/Exercise & Health Promotion, Coaching
LaVista - Tatiana DeLosSantos                Criminal Justice, Sociology
Leigh -  Chelsey Marie Greene                Elementary Education
Lincoln - Leigh Allison Connot                Early Childhood Education Unified
Lincoln - Martha Lynn McCleery Donner            Early Childhood Education Unified
Lincoln - Paige Marie Gaver                Psychology, Sociology, Art
Lincoln - Samantha Jean Mueting                Health & Physical Education K-12
Madison - Jose Ponciano Hernandez            Business Administration/Management
Madison - Laura Ann Reeves                Elementary Education
Norfolk - Nicole Marie Brungardt                 Interdisciplinary Studies/Educational Studies in Mathematics
Norfolk - Britney Fay Compton                Business Administration/Public Accounting, Finance
Norfolk - Jacob Michael Cooper                Elementary Education
Norfolk - Kendra Dacey Herrmann                History Education, Geography Education
Norfolk - Brent Layne Lambley                Human Service Counseling, Criminal Justice
Norfolk - Erin Lynn Mackey                Elementary Education
Norfolk -  Landonn Anthony Mackey            Industrial Technology Education
Norfolk - Tony W. Meyer                    Industrial Technology Education
Norfolk - London Narey Moman                Psychology, Social Sciences
Norfolk - Jodi Hastings-Ottis                Sociology, Criminal Justice
Norfolk - Brett David Shively                Sport Management
Norfolk - Jon Anthony Stuthman                Technology/Industrial Management
Norfolk - Alex James Timperley                Sociology, Philosophy, Pre-Law
Norfolk - June M. Wagner                Business Administration/Advisor Approved
Norfolk - Taylor Leigh Wozny                Criminal Justice, Psychology
North Platte - Charles Brice Hayes                Computer Information Systems/Networking
Omaha -  Alexandra Nicolle Baumert            Business Administration/Finance
Omaha - Andrew P. Jansen                Criminal Justice, Coaching
Omaha - Kylee Marie Jonsson                Business Administration/Management
Omaha - Christopher Thomas Kelsey            Sport Management, Business Administration
Omaha - Alex Troy King                    Business Administration/Finance
Omaha -  Elizabeth Anne Landrie                Human Service Counseling
Omaha - Emily Faith Lovgren                Early Childhood Education Unified
Omaha - Ryan Norton                    Business Administration/Public Accounting, Finance
Omaha - Matthew E. Pfeifer                Business Administration/Public Accounting, Finance
Omaha -  Mark Daniel Schulte                Political Science, Public Administration
Ord - Erinn Shea Baker                     English Writing and Literature, Editing and Publishing
Osmond - Brandon Daniel Weeder                Business Administration/Economics, Finance
Papillion - Emily May Dillon                Elementary Education
Papillion - Samantha Anne Swiniarski            Psychology, Sociology
Papillion - Amanda Rae Zotti                Geography, Earth Science
Pawnee City - Brandi Amanda Donahue            Elementary Education
Pierce - Tyson Colby Koehn                Art/Art Education K-12
Pierce - Brandi Dean Korth                    Psychology, Exercise Science
Pierce - Randy Ray Weich                Business Administration/Management
Pilger - Nicholas Francis Kolar                Applied Human & Sport Physiology
Pilger - Jackie Sue Jensen Lueken                Business Administration/Accounting
Pilger - Nicholas Daniel Tobias                History, Geography
Ponca - Jared Lee Crosgrove                Criminal Justice, Sociology
Ponca - Paige Kathryn Pollard                Applied Human & Sport Physiology, Exercise Science, Coaching, Psychology
Randolph - Andrea Jayne Bertino                Elementary Education
Randolph - Jessica Ann Hammonds                Social Sciences
Randolph - Molly Jean Huff Hartman            Criminal Justice, Psychology
Roseland - Gregory James Oschsner            Health & Physical Education K-12
St. Edward - Zachary William Haas                Social Sciences Education
Scribner - Theodore Lucas Frizzell                Criminal Justice/Law Enforcement
Scribner - Whitney Meyer                    Early Childhood Education Unified
Scribner - Brett Ryan Pribnow                Business Administration/Agri-Business
South Sioux City - Anais Adame                Family/Consumer Sciences-Foods and Nutrition
Springfield -  Maya Lyn Bowers                Criminal Justice/Law Enforcement
Stanton - Bailey Ann Dahlkoetter                Art
Stanton - Chassidy J. Veik                Criminal Justice, Psychology
Stuart - Amber Lynn Johnson                Middle Grades Education
Tilden - Amity Ann Brown Munson                Human Service Counseling, Sociology
Tilden - Amanda Lynn Warneke                Business Administration/Human Resource Management
Valley - Joshua William Fedde                Applied Human & Sport Physiology
Verdigre - Jennifer Rose Cook                     Family/Consumer Sciences-Interior Design, Business Administration
Wakefield - Kelsey Dawne Rewinkel            Exercise Science
Wakefield - Alissa Marie Stark                Chemistry/Health Sciences, Business Administration
Wayne - Jerri Lee Gregg                    History
Wayne - Cory Lammers Harm                Political Science, International Studies
Wayne - Becky L. Rogers                Special Education/MMH K-12 Education
Wayne - Maxwell Sebastian Stednitz            Computer Information Systems/Web Analyst, Computer Science
West Point - Michael English                Computer Information Systems/Networking, Programmer Analyst
West Point - Kristina Carol Hunke                Elementary Education, Early Childhood Education
Winnebago - Garry Ryan Fierro                Business Administration/Management
Winnebago -  Roland Monroe Warner            Human Service Counseling
Wisner - Michael Jacob Kirch                Business Administration/Finance, Office Administration
Wynot - Katie Jo Hans                    Special Education/MMH K-12 Education
York - Kimberly Jean Garhart                Music/Instrumental K-8 & 7-12 Education
San Diego, Calif. - Emily Nicole Taconi            Speech Communication/Organizational Leadership & Public Relations
New Port Richey, Flor. -Benjamin Jacob Perry        Criminal Justice/Law Enforcement
St. Petersburg, Flor. - Vincent Patterson            Business Administration/Marketing
East Moline, Ill. - Alison Kay DeVilder            Elementary Education
Aurelia, Iowa - Emily Ann Rohlk                Criminal Justice, Family Life Studies
Council Bluffs, Iowa - Nicholas B. Robinson++        Computer Information Systems/Networking, Business Administration
Creston, Iowa - Emerald Marie Gwinner            Criminal Justice/Law Enforcement, Corrections
George, Iowa - Brandon Joel Timmerman            Human Service Counseling, Coaching
Glenwood, Iowa - Tabitha Jo Evans                Psychology, Sociology
Logan, Iowa - Brittany LeAnn Greenwood            Applied Human & Sport Physiology
Madrid, Iowa - Matthew Todd May                Social Sciences Education
Manilla, Iowa - Kasey Jo Hansen                Elementary Education, Early Childhood Education
Onawa, Iowa - Jennifer Parr                Elementary Education
Salix, Iowa - Brad A. Mallett                Art/Art Education K-12
Sergeant Bluff, Iowa - Samantha Heuer Earleywine        Life Sciences/Biology
Sioux Center, Iowa -  Jack K. Moeller            Computer Science, Computer Information Systems/Web Analyst
Sioux City, Iowa -  Jerad Matthew Barth            Chemistry/Health Sciences, Coaching   
Sioux City, Iowa -  Kathryn Rene Bergmeier             Art/Art K-12 Education
Sioux City, Iowa - Matthew Kenneth Jongeling        Industrial Technology Education
Sioux City, Iowa - Erin Michele Lanning            Elementary Education
Sioux City, Iowa - Kristina Rae Lenz                Psychology, Sociology
Sioux City, Iowa - Haley Janine Wright    Political Science, Speech Communication/Organizational Leadership and Public Relations, Pre-Law
West Bend, Iowa - Ashley Lynn Madsen            Elementary Education, Early Childhood Education
Winterset, Iowa - John Nathan Heath            Industrial Technology/Safety Management, Industrial Technology
Rockville, MD - Rachel Joy Madison                Psychology, Philosophy
Apple Valley, Minn. - Marice Lashay Lewis            Business Administration/Accounting
Fairview, Mont. - Keith Allen Bieber            Business Administration/Management
Shepherd, Mont. - Christy Jo Wilson            Middle Grades Education
Lennox, S.D. - Kelli Groetken                Elementary Education Non-Certified
Vermillion, S.D. - Samantha Rose Orr            Human Service Counseling, Criminal Justice

San Juan, Puerto Rico - Braulio Antonio Acosta        Interdisciplinary Studies/Exercise & Sport Science

CANDIDATES FOR DEGREE
Listed by program of study

Graduation is contingent upon successful completion of the current semester.
++August 2012 Graduate


MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

Aurora -  Robert William Runion                Business Administration
     B.S., Wayne State College, 2005
     M.S.E., Wayne State College, 2007
Elkhorn  - Sean Howard Daubert                Business Administration
      B.S., Bellevue University, Bellevue, 2006
Geneva -  Matthew James Gilliland                Business Administration
      B.S., Bellevue University, Bellevue, 2009
Hubbard - Kevin Lee Jensen                Business Administration
     B.S., Wayne State College, 1988
Tilden - Elizabeth Clare Walsh                Business Administration
     B.S., Peru State College, Peru, 1982
     Doctor of Dental Surgery, University of Nebraska, Lincoln, 1989
     Master of Forensic Science, Nebraska Wesleyan University, Lincoln, 2004
Canyon Country, Calif. - Jonathan Donald Holt        Business Administration
      B.A., American Intercontinental University, Hoffman Estates, IL, 2005
Denver, Colo. - Robert L. Gist                Business Administration
      B.S., State University of New York, Buffalo, NY, 1988
Parker, Colo. - Tammy Lynn Dean Chennaux            Business Administration
      B.S., National American University, Rapid City, S.D., 2001
Naperville, Ill. - Jonathan M. Rice                Business Administration
     Bachelor of Business Administration, Belmont University, Nashville, TN, 2011
Sioux City, Iowa -  James William Hiserote            Business Administration
      B.S., Morningside College, Sioux City, IA, 1990
Storm Lake, Iowa - Dawn Marie Prosser            Business Administration
     B.S., University of Iowa, Iowa City, IA, 1989
Manhattan, Kansas - Lori Oppenlander Murphy        Business Administration
     Bachelor of General Studies, Fort Hays State University, Hays, KS, 2010
Eden Prairie, Minn. - Abubakar Abdirashid            Business Administration
     B.A., University of Minnesota, Twin Cities, Minn., 2009

MASTER OF SCIENCE IN EDUCATION

Atkinson -    John William Dohrman            Counselor Education
     B.S.E., Chadron State College, Chadron, 1990            School Counseling K-6 & 7-12

Cambridge - Andrew Brady Lewis                    School Administration 7-12
     B.S., University of Nebraska, Lincoln, 2009

Crofton - Wil Eugene Sanger++                    Curriculum & Instruction
      B.S., Wayne State College, 2003                      Industrial Technology Education

Fremont - Douglas E. Moore                    Counselor Education
     B.S., Wayne State College, 2004                    School Counseling K-6 & 7-12

Fremont - Kristi Kay Dunaway Nelson++                Curriculum & Instruction
      B.S., Wayne State College, 2009                    English as a Second Language

Genoa - Stephanie Jo Buhl Carlson                    Curriculum & Instruction
     B.S., University of Nebraska, Lincoln, 2008            Business & Information Technology Education

Genoa - Daniel Francis Koziol                    Counselor Education
     B.S., Wayne State College, 2005                    School Counseling K-6 & 7-12

Lawrence - Lynette K. Herbek Finley                Curriculum & Instruction
     B.S., University of Nebraska, Kearney, 1990            Business & Information Technology Education

Nebraska City - Christine Marie Angel Denker            Counselor Education                   
     B.A., Peru State College, Peru, 1990                School Counseling K-6 & 7-12
     M.S.E., Peru State College, Peru, 2000

Norfolk - Dana Marie Kubo                    Counselor Education
     B.A., Chadron State College, Chadron, 1986            Clinical Mental Health Counseling

Norfolk - Thomas J. Stanton                    Counselor Education
      B.S., Peru State College, Peru, 2004                Clinical Mental Health Counseling

Omaha -  Jeff R. Banker++                        Curriculum and Instruction
     B.S., Wayne State College, 2004                      Industrial Technology Education

 Omaha - Laura Jean Bishop                    Curriculum and Instruction                   
     B.S., Wayne State College, 2010                    Business and Information Technology Education

O'Neill - Lisa JoEll Vavra                        Counselor Education
     B.A., Morningside College, Sioux City, Iowa, 2010            Clinical Mental Health Counseling
Ravenna - Lance Michael Shrader++                Curriculum & Instruction
      B.S., University of Nebraska, Lincoln, 2009              Industrial Technology Education

St. Libory - Holly Jo Bader                        Curriculum and Instruction
     B.A.E., University of Nebraska, Kearney, 2008            English as a Second Language

South Sioux City - Lacee MaeLee Murtaugh                Counselor Education
     B.S., Wayne State College, 2010                    Clinical Mental Health Counseling

Wakefield - Chantelle Rae Hoffman++                Special Education
     B.S., Wayne State College, 2009                    Instructional Manager

Wakefield -  Brenda Elizabeth Tello Montoya++            Curriculum & Instruction
     B.S., Wayne State College, 2005                    English as a Second Language

Wakefield - Lisa Joan Sievers++                    Special Education
       B.S., Wayne State College, 2005                Instructional Manager

Wausa - Austin Benjamin Donner                    Exercise Science
     B.S., Wayne State College, 2010

Wayne - Sara Marie Hall Schlickbernd                Curriculum & Instruction
      B.S., Wayne State College, 2004                    English as a Second Language

Winside - Ashley Jo Frevert                    Counselor Education
     B.S., Wayne State College, 2010                    Clinical Mental Health Counseling

Council Bluffs, Iowa - Joel Austin Brandt++                School Administration 7-12   
     B.A.E., University of Nebraska, Kearney, 2002

LeMars, Iowa - Judd David Kopperud++                Counselor Education
     B.A., Luther College, Decorah, IA, 2003                School Counseling 7-12

Onawa, Iowa -  Patricia Mae Hoffman++                Curriculum & Instruction
     B.S., Morningside College, Sioux City, IA, 1987            Science Education

Sioux City, Iowa - Elizabeth Emily Barnett Crim            Curriculum & Instruction
     B.A., Briar Cliff University, Sioux City, IA, 2006            English Education

Sioux City, Iowa -  Laura Ann Sulzbach++                School Administration P-8
     B.A., Briar Cliff University, Sioux City, Iowa, 2008

MASTER OF SCIENCE IN ORGANIZATIONAL MANAGEMENT


Indianola, Iowa - Spencer Kerr Gray                    Organizational Management
     B.A., Waldorf College, Forest City, Iowa, 2009            Sport and Recreation Management

Coloma, Mich. - Paige Andrew Paulsen++                Organizational Management
     B.S., University of Wisconsin, Milwaukee, Wis., 2008        Sport and Recreation Management

Wakefield - Taylor James Peters                    Organizational Management
     B.S., Wayne State College, 2010                    Information Technology Management

Wakefield -  Amanda Noel Schultze                    Organizational Management
     B.S., Morningside College, Sioux City, Iowa, 2010            Sport and Recreation Management

Wayne - Brett Ryan Parker                        Organizational Management
     B.S., Wayne State College, 2006                    Information Technology Management

EDUCATION SPECIALIST


Alliance - Kathleen Elizabeth White        School Administration-Educational Leadership
     B.A., California Polytechnic State University, San Luis, Calif., 1979
     M.E., Northern Arizona University, Flagstaff, Ariz., 1992

Cambridge -  Michael Alan Shoff                School Administration-Educational Leadership
     B.A.E., University of Nebraska, Kearney, 1992
     B.F.A.E., University of Nebraska, Kearney, 1992
     M.A.E., University of Nebraska, Kearney, 2001

Tilden - Darin J. Hahne                    School Administration-Educational Leadership
     B.A.E, University of Nebraska, Kearney, 1996
     M.E., Doane College, Crete, 2007

SCHOLARSHIP HONORS
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.

High Honors in the Major - 12 hours of honors courses and complete a junior/senior honors project.

Honors in the Major - 6 hours of honors courses and complete a junior/senior honors project.

Scholar in the Major - complete a junior/senior honors project.


JOHN G. NEIHARDT SCHOLARS PROGRAM

The John G. Neihardt Scholars Program provides special academic and scholarship opportunities for outstanding students enrolling at Wayne State College.

Each year the Scholarship Council selects a limited number from the qualified applicants to participate in the program, which offers special classes, colloquia, and advisement.

Students accepted into the program, who maintain their eligibility, are awarded a four-year scholarship for tuition up to 128 total credit hours and an annual stipend of $500.

John G. Neihardt Scholar

Brandon Daniel Weeder of Osmond, Magna cum Laude with High Honors in the Major Business Administration/Economics, Finance
Senior Research Project: Rising Wage Inequality in the United States and Its Economic Implications
Colloquium Advisor: Dr. Charles J. Parker

HONORS PROGRAM STUDENTS

Anais Adame of South Sioux City, Honors in the Major Family/Consumer Sciences-Foods and Nutrition
                 Senior Research Project: A Closer Look at Childhood Obesity: How Ethnicity Influences It and Prevention Methods
                 Colloquium Advisor: Ms. Carol Erwin   

Kaitlin Elizabeth Bencken of Lincoln, Honorable Mention with Honors in the Major Music/General Music
                 Senior Research Project: Praise and Worship: The Role of Contemporary Musical Styles in Twentieth Century Protestant                    Churches
                 Colloquium Advisor: Dr. David A. Bohnert

Jennifer Rose Cook of Verdigre, cum Laude with Scholar in the Major Family/Consumer Sciences-Interior Design
                Senior Research Project: Completion: Putting the Plan in Action
                Colloquium Advisor: Dr. Judith K. Lindberg

Bailey Ann Dahlkoetter of Stanton, Magna cum Laude with Scholar in the Major Art
                Senior Research Project: Deviant Naturalism in Mixed Media and Printmaking
                 Colloquium Advisor: Mr. Wayne M. Anderson

Kimberly Jean Garhart of York, Magna cum Laude with Honors in the Major Music/Instrumental K-8 & 7-12 Education
                 Senior Research Project: Transcribing Solo Piano and Orchestral Works for the Wind Ensemble/Wind Symphony
                 Colloquium Advisor: Dr. David A. Bohnert

Summa cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of semester prior to their semester of graduation.  Cumulative grade point average between 3.90 to 4.00.


Timothy S. Catlett of Broken Bow
Chelsey Marie Greene of Leigh
Sheila Lynn Korth of Columbus
Emily Faith Lovgren of Omaha
Tony W. Meyer of Norfolk
Jennifer Parr of Onawa, Iowa
Kristin Ann Ristau of Fremont
Jorji Ann Sharp of Belgrade

Magna cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of semester prior to their semester of graduation.  Cumulative grade point average between 3.80 to 3.89.


Erinn Shea Baker of Ord
Jeremy Blayne Barnes of Cody
Bailey Ann Dahlkoetter of Stanton
Kimberly Jean Garhart of York
Kasey Jo Hansen of Manilla, Iowa
Brianne Rae Hofstetter of Daykin
Tyson Colby Koehn  of Pierce
Nicholas Francis Kolar of Pilger
Brent Layne Lambley of Norfolk
Erin Michelle Lanning of Sioux City, Iowa
Ashley Lynn Madsen of West Bend, Iowa
Kathryn Michelle Parlane of Columbus
Alex James Timperley of Norfolk
June M. Wagner of Norfolk
Brandon Daniel Weeder  of Osmond

Cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of semester prior to their semester of graduation.  Cumulative grade point average between 3.70 to 3.79.


Nicole Marie Brungardt of Norfolk
Ross  Carda of Crofton
Leigh Allison Connot of Lincoln
Jennifer Rose Cook of Verdigre
Brandi Amanda Donahue of Pawnee City
Joshua William Fedde of Valley
Kaylee Marie Griffiths of Columbus
Kelli Groetken of Lennox, S.D.
Charles Brice Hayes of North Platte
Matthew Kenneth Jongeling of Sioux City, Iowa
Kelsey Ann Krusemark of Dakota City
Amity Ann Brown Munson of Tilden
Paige Kathryn Pollard of Ponca
Brooke Elizabeth Rossman of Atkinson

Honorable Mention
Based on the student's cumulative GPA at the end of semester prior to their semester of graduation.  Cumulative grade point average between 3.50 to 3.69.


Jerad Matthew Barth of Sioux City, Iowa
Kaitlin Elizabeth Bencken of Lincoln
Kathryn Rene Bergmeier of Sioux City, Iowa
Chloe Ann Bloomfield of Blair
Eric John Burenheide of Howells
Alison Kay DeVilder of East Moline, Ill.
Calvin Dean Frey of Albion
Emerald Marie Gwinner of Creston, Iowa
Zachary William Haas of St. Edward
Mosiah James Harlan of Decatur
Landonn Anthony Mackey of Norfolk
Amy Marie Meyer of Doniphan
Whitney Meyer of Scribner
Samantha Jean Mueting of Lincoln
Ryan Norton of Omaha
Gregory James Oschsner of Roseland
Matthew E. Pfeifer of Omaha
Laura Ann Reeves of Madison
Kristen Renae Schmit of Aurora
Roland Monroe Warner of Winnebago
Christy Jo Wilson of Shepherd, Mont.

 

WSC Centennial Book

History Book

Flash | or | PDF

Purchasing Instructions Inside!

Find us on Facebook

Wayne State College
Our focus is your future
Find us on Facebook
Follow us on Twitter
Watch us on Youtube
Linked IN
Instagram
Flickr