Contact Information

Jay Collier,

Director of College Relations

 

Wayne State College
1111 Main Street
Wayne, Nebraska 68787
(402) 375-7325

Contact the News Center

WSC Newscenter and College Relations - 402-375-7324 Contact the News Center Newscenter Home

 

Stories/News

Wayne State College Commencement Held Dec. 16 *Updated 12/19 with graduates list

Published: 12-5-2011 10:00 am

Wayne State College held commencement for graduate and undergraduate students at 2 p.m. Dec. 16 in Rice Auditorium . A total of 195 degrees -- 145 undergraduates and 50 graduate degrees were conferred at the ceremonies by Wayne State President Curt Frye.

Live Web Broadcasts of the WSC Fall 2011 Commencement Ceremonies

 


Commencement Ceremony
ARCHIVE FOOTAGE

Rice Auditorium Live Broadcast of WSC Fall 2011 Commencement Ceremonies - 2:00 p.m.

 

Relevant News

Campaign to Restore the Willow Bowl

 

#wscgrad11 - official hashtag of 2011 Commencement ceremony and related activities #wscgrad11 - official hashtag of 2011 Commencement ceremony and related activities
Invocation Speaker
Emily Kingsley of West Point, Neb., delivered the invocation for the winter commencement ceremony.  Kingsley majored in English literature with a minor in speech communication. She is the daughter of Roger Kingsley, a 1996 graduate of Wayne State, and Deb Kingsley.

Kingsley is a member of Sigma Tau Delta English honor society and Lambda Pi Eta Communications honor society. She served as the Campus Crusade for Christ co-director, speech Peer Tutor, and the 2010 Homecoming Queen. She also made the Dean's List several semesters.

She plans on working in full-time ministry and humanitarian aid after graduation.

Commencement Speakers
Katie Isom of Valentine, Neb., delivered one of two commencement addresses for the winter commencement ceremony. Isom majored in chemistry as part of Wayne State's Rural Health Opportunities Program (RHOP). She is the daughter of Stephen and Jamie Isom.

Isom was active with the Health Science Club, Cardinal Key, women's golf team, Student Athlete Advisory Committee, Wayne After School Tutoring Program and appeared on the Dean's List. As a student athlete she was honored as a Presidential Scholar Athlete, Division II Athletic Directors Association Academic Achievement Award, and the Northern Sun Intercollegiate Conference Spring All-Academic Team.

She will be attending medical school at University of Nebraska Medical Center to study family medicine.

Tara Settje of Leigh, Neb., delivered one of two commencement addresses at the winter commencement ceremony. Tara majored in business administration with concentrations in management and human resource management. She is the daughter of Mike and Cindy Settje.

Settje received a Wayne State Leadership Scholarship, National Sigma Beta Delta Scholarship, served as president of Cardinal Key and Delta Sigma Pi, and was a member of Sigma Beta Delta, the Society for Human Resource Management, Dean's List, and Homecoming Royalty 2011.

She will serve as office manager/ logistics director for Pig Express in Leigh and plans to get married June 2, 2012.

Scholarship Honors

Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.
High Honors in the Major - 12 hours of honors courses and complete a junior/senior honors project.
Honors in the Major - 6 hours of honors courses and complete a junior/senior honors project.
Scholar in the Major - complete a junior/senior honors project.

HONORS PROGRAM STUDENTS

Elisabeth Ann Lofgren of Wayne, Magna cum Laude with Honors in the Major English Writing
 Senior Research Project: The Screenplay: Development and Composition
 Colloquium Advisor:  Dr. Gwen Jensen

Thomas John Warzywak of Norfolk, Summa cum Laude with Scholar in the Major Social Sciences Education
 Senior Research Project: A Culture of Political Madness: Dueling in Early National America
 Colloquium Advisor: Dr. Randy Bertolas

Summa cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation. Cumulative grade point average between 3.90 to 4.00.

Blair: Mary Katherine Jones
Columbus: Amanda J. Dempsey Boesch
Fremont: Meghan Kristine Jacob Schneider
Geneva: Alyssa Alice Hayse
Norfolk: Jessica Paige Pendleton
Norfolk: Thomas John Warzywak
Pierce: Meagan Fehringer
Tucson, Ariz.: Shaun Anthony Siemon

Magna cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.
Cumulative grade point average between 3.80 to 3.89.

Atkinson: Ashley Ann Belmer
Beemer: Kassie Marie Peed
Lynch: Brandon Jay Black
Lynch: Heidi Deann Cordsen Froman
Neligh: Rochelle RaeLee Reinke
Norfolk: Kelly C. Wegener Olmer
Omaha: Timothy Joseph Gatewood  
Scribner: Gregory Donald Wegner
Ulysses: Lindsey Ruthann Hofpar
Wayne: Elisabeth Ann Lofgren
West Point: Mary Jane Kreikemeier
Wisner: Kendra Jean Connealy Ross
Logan, Iowa: Blaire Gwendolyn Kuhl

cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.
Cumulative grade point average between 3.70 to 3.79.

Clarkson: Samantha Catherine Parolek
Coleridge: Brittany Rose Graham
Columbus: Kimberly Rae Spohn
Dalton: Randi Kathleen Ernest
Humphrey: Jennifer Laine Eisenmenger
Leigh: Tara Rikki Settje
Lincoln: Leah Justine Brown
Madison: Jennifer Lee Becker
Newman Grove:  Keven Allan Aase
Niobrara: Jennifer Catherine Bauer
Omaha: Teresa Karen Ward Baier
O'Neill: Merri Beth Tielke Schneider
Orleans: Emily Viola Witte++
Pender: Jessica Marie Schrader
Valentine: Katie Lynn Isom
Wakefield: Kyna Shea Miner
Chicago, Ill.: William Douglas Beer  
Sioux City, Iowa: Krista Jean Biernbaum

Honorable Mention
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.
Cumulative grade point average between 3.50 to 3.69.

Ainsworth: Brandon Lee Hollopeter
Ainsworth: Melissa Ann McIntosh
Bloomfield: Jacob Bruce Runyon
Creighton: Samantha Rose Blair
Creighton: Kevin M. Jundt
Emerson: Alysa C. Gradert
Greeley: Megan Renee Furgison
Gretna: Morgan Skrdla
Hooper: Seth David Cash
Lincoln: Jennifer Kae Bechner Wohlgemuth
Meadow Grove: Kyla Marie Koch
Neligh: Eric Lee Heithoff
Newcastle: Joseph Alan Wendte
Norfolk: Riah Louise Deane
Omaha: Amanda Lynn Gray
Pender: Crystal Rose Randall
Snyder: Sarah Olivia Besmer
South Sioux City: Austin M. Bright
Wayne: Brooke Nicole Anderson
Wayne: Phillip Michael Anderson
West Point: Emily Ann Kingsley
York: Joshua Thomas York
Madison, S.D.: Joe Russell Bundy
Royal, Iowa: Kimberly Kay Seavert

CANDIDATES FOR DEGREE
Majors follow hometowns, minors and supplemental endorsements in bold italics.

Graduation is contingent upon successful completion of the current semester.

++August 2011 Degree Candidate.

Bachelor of Arts

Blair:  Mary Katherine Jones - History Education, Spanish Education
Eagle: Lea Michelle Bush - Music/Applied-Music Industry
Fremont: Meghan Kristine Jacob Schneider - Spanish Education, Physical Education 7-12
Neligh: Rochelle RaeLee Reinke - Exercise Science, Spanish
Neligh: Jessica Marie Schrader - Psychology, Spanish
Omaha:  Amanda Lynn Gray - Language Arts Education, Interdisciplinary Studies
Omaha: Marissa Lois Wells - Spanish, Geography
West Point:   Emily Ann Kingsley -   English Literature, Speech Communication

Bachelor of Science

Ainsworth - Brandon Lee Hollopeter  - Criminal Justice/Law Enforcement
Ainsworth -  Terian L. Hollopeter - Family/Consumer Sciences
Ainsworth - Melissa Ann McIntosh - Elementary Education
Atkinson - Ashley Ann Belmer - Health and Physical Education K-12, Coaching
Battle Creek - Jackson Lee Schroeder - Business Administration/Marketing,
    International Business
Beemer - Kassie Marie Peed - Business Administration/Public Accounting
Blair - Jacquelyn Kay Sims - Early Childhood
Bloomfield  - Jacob Bruce Runyon -  Elementary Education, Coaching
Broken Bow - Stephanie Anne Kelly - Elementary Education, English as a Second Language
Clarkson - Samantha Catherine Parolek - Elementary Education
Clarkson - Kelly Kathleen Steffensmeier - Business Administration/Management
Coleridge - Brittany Rose Graham - Business Administration/Management, Human
    Resource Management  
Columbus - Amanda J. Dempsey Boesch  - Middle Level Education
Columbus - Rachel Lynn Maher - Elementary Education
Columbus - Kimberly Rae Spohn - Business Administration/Public Accounting, Finance
Columbus - Daniel Thomas Stockton - Life Sciences/Biology, Computer Science
Creighton - Samantha Rose Blair - Business Administration/Marketing, Management
Creighton - Kevin M. Jundt - Criminal Justice/Law Enforcement
Creighton - Mitch J. Todd - Criminal Justice/Law Enforcement
Dalton - Randi Kathleen Ernest - Early Childhood Education Unified, Family Life Studies
Deshler - Andrew Craig Brenn - Health and Physical Education K-12, Coaching
Dixon  - Heather Marie Showen - Art/Art K-12 Education      
Dodge - Brian J. Tomasek - Business Administration/Agri-Business
Eagle - Rebecca June Luber - Social Sciences
Ewing - Brock Anthony Kaczor - Life Sciences/Biology
Ewing - Anne Marie Mlnarik - Chemistry/Health Sciences
Emerson - Alysa C. Gradert - Psychology, Criminal Justice
Fullerton - Beverly Jean Plumbtree++ - Life Sciences/Mortuary Science
Geneva - Alyssa Alice Hayse -   Music/Vocal and Instrumental K-12 Education
Gilead - Phillip Michael Dougherty - Computer Science, Computer Information Systems
Grand Island - Brent Herdlicka - Life Sciences/Biology
Greeley - Megan Renee Furgison - Human Service Counseling
Gretna - Morgan Skrdla - Elementary Education
Hartington - Amanda Kay Nickel - Early Childhood
Hooper - Seth David Cash - Health and Physical Education K-12, Coaching
Humphrey - Jennifer Laine Eisenmenger - Elementary Education
Jackson - Heather Ann Wolf Nelson - Family/Consumer Sciences Education
Kennard - Amanda Kay Arp        -   Business Administration/Accounting, Finance
Laurel - Charley Adam Lincoln Bonanno  -  Elementary Education
LaVista - Josh Dill - Computer Science
Leigh - John David Dietrich - Business Administration/Agri-Business
Leigh - Tara Rikki Settje - Business Administration/Human Resource
    Management, Management         
Lincoln - Leah Justine Brown - Middle Level Education
Lincoln -  Jenna Rose McCoy - Human Service Counseling
Lincoln - Patrick F. Miller Social Sciences Education
Lincoln - Jennifer Kae Bechner Wohlgemuth - Elementary Education
Lynch - Brandon Jay Black - Elementary Education
Lynch - Heidi Deann Cordsen Froman -   Early Childhood Education Unified
Madison - Jennifer Lee Becker -    Middle Level Education, Coaching
Meadow Grove - Kyla Marie Koch - Social Sciences Education
Neligh - Eric Lee Heithoff - Music/Vocal and Instrumental K-12 Education
Newcastle - Laci Kay Maskell  - English Writing and Literature, Editing and Publishing
Newcastle - Joseph Alan Wendte - Health and Physical Education K-12, Coaching
Newman Grove:  Keven Allan Aase -  - Human Service Counseling
Newman Grove - Ryan Joseph Rudloff - Applied Human and Sport Physiology
Niobrara - Jennifer Catherine Teadtke Bauer - Elementary Education
Norfolk - Riah Louise Deane - Political Science, Geography, Economics
Norfolk - Grace Gerard Fitzgerald - Early Childhood
Norfolk - Mariquita A. Calvillo Gonzalez -  Social Science, Pre-Law
Norfolk - Bethany Joye Graham - Elementary Education
Norfolk - Matthew James Gunter - Music/Vocal K-8 and 7-12 Education
Norfolk - Timothy Andrew Gunter - Geography, Earth Science
Norfolk - Cassandra Jean Hoffart -  Psychology, Sociology
Norfolk - Reid Allen Lancaster - Business Administration/Marketing
Norfolk - Tyler Jordan Magnussen - Business Administration/Finance
Norfolk - Brandon Thomas Martens - Business Administration/Marketing
Norfolk  - Kelly C. Wegener Olmer - Early Childhood Unified Education
Norfolk - Jessica Paige Pendleton - Business Administration/Management
Norfolk - Benjamin Edwin Schultz - History, Political Science
Norfolk - Samuel William Schultz - Criminal Justice/Law Enforcement
Norfolk - Zachary John Sudbeck++ - Chemistry/Chemical Sciences
Norfolk - Thomas John Warzywak - Social Sciences Education
Oakland - Cody James Peterson - Industrial Technology/Construction Management, Safety
Omaha - Teresa Karen Ward Baier  -  Criminal Justice/Law Enforcement
Omaha - Nicholas Robert Bidroski   - Sport Management, Business Administration, Coaching
Omaha - Timothy Joseph Gatewood - Industrial Technology Education
Omaha - Christopher Edward Kowal Jr. - Computer Information Systems/Networking
Omaha - Joshua M. Nielsen - Sport Management, Business Administration
Omaha - Christopher Douglas Smith - Industrial Technology/Construction Management,
    Safety Management
O'Neill - Brady M. Baker  -  History, English Literature
O'Neill - Jarrod Patrick Hamik - Business Administration/Management
O'Neill - Merri Beth Tielke Schneider - Business Administration/Advisor Approved
Ord - Emma Caskey - English Education
Orleans - Emily Viola Witte++ - Applied Human and Sport Physiology
Osmond - Calyn Schulte - Music/Vocal K-8 and 7-12 Education
Pender - Crystal Rose Randall - Sport Management
Pender - Jennifer Anne Schrader - Business Administration/Management
Pender: Jessica Marie Schrader - Psychology and Spanish
Pierce - Meagan Fehringer - Elementary Education, Special Education/MMH K-12
Pierce - Lisa Lee Gaunt - Business Administration/Management
Pierce - Matthew Todd Weinrich -  Interdisciplinary Studies/Performing Arts
Plainview - Blake T. Mosel - Mathematics Education, Coaching
Randolph - Colin Andrew Schurman - Sport Management
Rosalie - Jaime Jo Monroe - Criminal Justice/Corrections
Royal - Pamela Ardee Miller Sobotka - Business Administration/Office Administration
Scribner - Don Boll Frizzell - Criminal Justice/Law Enforcement
Scribner - Gregory Donald Wegner - Elementary Education
Snyder - Sarah Olivia Besmer - Criminal Justice/Corrections
South Sioux City - Austin M. Bright - Exercise Science/Coaching
South Sioux City -  Helen Chu - - Business Administration/Office Administration
St. Edward - Isaac T. Micek Business Administration/Finance, Economics                                   
Spencer - Whitney Lynn VanBuren - Human Service Counseling, Criminal Justice
Stromsburg - Nolan Daniel Teegerstrom - Art/Art K-12 Art Education
Tilden -  Shana R. Heggemeyer -   Music/Vocal K-8 and 7-12 Education
Ulysses - Lindsey Ruthann Hofpar - Health and Physical Education K-12, Coaching
Utica - Jonathan Ewald Koski - Business Administration/Management
Valentine - Katie Lynn Isom - Chemistry/Health Sciences
Wakefield - Kyna Shea Miner - Elementary Education
Waverly - Andrey Rybak - Industrial Technology/Construction Management, Safety
Wayne - Brooke Nicole Anderson    - Health and Physical Education K-12, Coaching
Wayne - Michelle Lynn Brader   - Criminal Justice/Corrections
Wayne - Phillip Michael Anderson - Sport Management, History
Wayne - Elisabeth Ann Lofgren - English Writing, Art, Anthropology
Wayne - Sheree MacKenzie Kathol - Human Service Counseling, Criminal Justice
West Point - Mary Jane Kreikemeier - Elementary Education, English as a Second Language
Wisner  - Kendra Jean Connealy Ross - Elementary Education
York - Joshua Thomas York - Human Service Counseling
Yutan - Jeffrey Allan Hrabik - Mathematics Education
Yutan - Andrew Phillip Jelinek - Criminal Justice Law Enforcement, Corrections
Sioux City, Iowa - Krista Jean Biernbaum    -  Mathematics/Applied-Chemistry
Chandler, Ariz. - Reno Scott Blomquist Jr.++   -  Business Administration/Management
Tucson, Ariz. - Shaun Anthony Siemon - Life Sciences/Biology
Chicago, Ill. - William Douglas Beer - Business Administration/Accounting
Aurora, S.D.   - Candace Joy Binder Alford - Mass Communication/Journalism
Madison, S.D. - Joe Russell Bundy - History Education, Physical Education 7-12, Coaching
Miami, Fla. - Eddy Junior Cesar - Interdisciplinary Studies/Athletic Performance and
    Sport Leadership    
Miami, Fla. - Travis Keon Corley - Mass Communication/Journalism
Blantyre, Malawi - Grace Nwazi Chimpeni  - Business Administration/Marketing, Economics
Valdosta, Ga. - Silas Gerard Fluellen - Health and Physical Education K-12
Doon, Iowa  - Brandi Lynn Walth - Family/Consumer Sciences-Fashion Merchandising
Grimes, Iowa - Michael Robert Scherer - Business Administration/Finance
Hinton, Iowa - Kayla Ann Hansen - Special Education/MMH K-12 Education                                                 
Ida Grove, Iowa - Nathan Lee Hare -   Criminal Justice/Law Enforcement
Logan, Iowa - Blaire Gwendolyn Kuhl  - Sport Management, Business Administration
Logan, Iowa - Bethany Jill Schramm - Psychology, Geography, English
Royal, Iowa - Kimberly Kay Seavert - Business Administration/Public Accounting, Speech Communication                                                                                     
Sloan, Iowa - Katelyn Rene Oehlerking - Criminal Justice/Law Enforcement
Griswold, Iowa - Justin Glenn Weirich - Industrial Technology/Construction Management

CANDIDATES FOR DEGREE

Graduation is contingent upon successful completion of the current semester.                   ++August 2011 Graduate

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

Columbus - Ryan Thomas Feehan - Business Administration
 B.S., Wayne State College, 2009
Laurel - Alexis Natalia Dvorak - Business Administration
 B.S., Wayne State College, 2008
Omaha - Jennifer Lynn Chleboun - Business Administration
 B.S., Wayne State College, 2003
Stanton - Cara Mlady Boecker Hoehne - Business Administration
 B.S., Wayne State College, 2006
Stromsburg - Audra Ann Hellbusch Jensen - Business Administration
 B.S., Wayne State College, 2005
Verdigre - Doyle D. Hazen - Business Administration
 B.S., Wayne State College, 1988
Wayne - Jessica Lynn Spanihel Lennerton - Business Administration
 B.S., Wayne State College, 2009
Wisner - Sheridan Mark Norgard - Business Administration
 B.A., Midland Lutheran College, Fremont, 2006
Sioux City, Iowa - Brandon Gene Verros - Business Administration
 B.S., Bellevue University, Bellevue, 2010

MASTER OF SCIENCE IN EDUCATION

Allen - Jaime Lynn Kluver Anderson - Curriculum and Instruction
 B.S., Briar Cliff University, Sioux City, IA, 2002  English as a Second Language
Cambridge - Douglas Arnold Nibbe - School Administration P-8
 B.A., University of Nebraska, Kearney, 1987
Cambridge - Jessica Nichole Woodside Samuelson  -   School Administration P-8
 B.A., University of Nebraska, Kearney, 2003
Columbus - Jared Paul Johnson - Counselor Education
 B.S., Peru State College, Peru, 2003 School Counseling 7-12
Dodge - Mitchell Ray Hoffer - School Administration 7-12
 B.A., Midland Lutheran College, Fremont, 2006
Ericson - Kelly J. Reineke Guggenmos++ - Curriculum and Instruction
 B.S., University of Nebraska, Lincoln, 1999 Industrial Technology Education
Ewing - Kendra Dawn Chamberlain Shrader -  Curriculum and Instruction
 B.S., Wayne State College, 2004   Early Childhood Education
Hooper - Katie Orma Milligan-Mace++ Curriculum and Instruction
 B.S., University of Nebraska, Lincoln, 2003 English Education
Humphrey - Stacie M. Baumgart - School Administration P-8
 B.S., Wayne State College, 2006
Humphrey - Eric John Kessler - School Administration 7-12
 B.S., University of Nebraska, Lincoln, 1999
Lyons - Carrie Jeanette Keogh Andersen - Curriculum and Instruction
 B.S., University of Nebraska, Omaha, 2003 Elementary Education
Lyons - Candice C. Crowe Cronin - Counselor Education
 B.S., University of Nebraska, Kearney, 1998  School Counseling 7-12
 B.A.E., University of Nebraska, Kearney, 2002
Newcastle - Loretta Kay Grosvenor Harding -  Curriculum and Instruction
 B.S., Wayne State College, 2008   Business & Information Technology Education
Norfolk - Kara Leigh Allen++ - Counselor Education
 B.S., Wayne State College, 2009   Clinical Mental Health Counseling
Norfolk - Nicole Marie Konrady Brandt - Counselor Education
 B.S., Wayne State College, 2006   Clinical Mental Health Counseling
Norfolk - Emily J. Bolduan Duerst - School Administration 7-12
 B.A., Wayne State College, 2006
Norfolk - Emily Mae Wilke Reese - Curriculum and Instruction
 B.A., Wayne State College, 2007   English as a Second Language
Omaha - Kelly Franklin Gilson++ - School Administration 7-12
 B.S., Peru State College, Peru, 2008
Pender - Dawn Ann Kai Goodman - Curriculum and Instruction
 B.A.E., Wayne State College, 1976   Early Childhood Education
Schuyler - Paula Jean Speer Kment - Counselor Education
 B.S., Chadron State College, Chadron, 1990  School Counseling K-6
Wayne - Chad Martin Christensen - Curriculum and Instruction
 B.S., Wayne State College, 2009   English Education
Wayne - Brendan Benedict Dorcey - Curriculum and Instruction
 B.S., Wayne State College, 1992   Social Sciences Education
Wayne - Jodi Lynn Murphy Lutt++ - Curriculum and Instruction
 B.A.E., Wayne State College, 1992   Elementary Education
Wayne - Melissa Ann Mackling Nelsen - Physical Education/Exercise Science
 B.S., Wayne State College, 1999
Wayne - Brittney Michelle Richeson - School Administration P-8
 B.A., Arizona State University, Tempe, AZ, 2010
Wayne - Ronald Dean Vick, Jr. - Counselor Education
 B.A., Wayne State College, 2008   Clinical Mental Health Counseling
Merrill, Iowa  - Ryan Kenneth Vondrak - Counselor Education
 B.S.E., University of South Dakota, Vermillion, SD, 2005  School Counseling K-6
 M.S.E., Wayne State College, 2008
Minden, Iowa - Kathryn JoAnne Burford++ - Physical Education/Exercise Science
 B.S., Missouri Valley College, Marshall, MO, 2009
Oakland, Iowa - Christopher Earl Conover - Counselor Education
 B.S., University of South Dakota, Vermillion, SD, 1997  School Counseling K-6 and 7-12
Sioux City, Iowa - Christian Alexander Bork++ - School Administration P-12
 B.S., Wayne State College, 1998
Yankton, S.D. - Amy Marie Bendert Dean - Counselor Education
 B.A., University of South Dakota, Vermillion, S.D., 2008 Clinical Mental Health Counseling
Sioux City, Iowa - Robert Edward Geary - Counselor Education
 B.A.E., Wayne State College, 1983   School Counseling 7-12
Sergeant Bluff, Iowa - Kelly Marie VanOsdel Grote - Counselor Education
 B.S., Briar Cliff University, Sioux City, IA, 2002  School Counseling 7-12
Missouri Valley, Iowa - Brenton Patrick Hoesing++ - School Administration P-12
 B.S., Wayne State College, 2008

MASTER OF SCIENCE IN ORGANIZATIONAL MANAGEMENT

Bennington - Jackie Marie Sheets - Organizational Management
 B.G.S., College of St. Mary, Omaha, 2007 Sport and Recreation Management
Lincoln - Michael J. Hirschman - Organizational Management
 B.S., Wayne State College, 2009   Information Technology Management
Vermillion, S.D. - Christopher Charles Kaufman - Organizational Management
 B.S., Minnesota State University, Mankato, MN, 2010 Sport and Recreation Management

EDUCATION SPECIALIST

Pickrell - David Dean Kraus - School Administration-Educational Leadership
 B.A., University of Nebraska, Kearney, 1993
 M.A.E., University of Nebraska, Kearney, 2002
Wakefield - Charles William Curnyn -  School Administration-Educational Leadership
 B.S., Wayne State College, 1979
 M.S.E., Wayne State College, 2008
Wausa - Bradley Daniel Hoesing - School Administration-Educational Leadership
 B.S., Wayne State College, 2005
 M.S.E., Wayne State College, 2009
West Point - Matthew R. Richardson++ - School Administration-Educational Leadership
 B.S., Nebraska Wesleyan University, Lincoln, 1996
 M.E., Concordia University, Seward, 2004

 

WSC Centennial Book

History Book

Flash | or | PDF

Purchasing Instructions Inside!

Find us on Facebook

Wayne State College
Our focus is your future
Find us on Facebook
Follow us on Twitter
Watch us on Youtube
Linked IN
Instagram
Flickr