WSC Newscenter and College Relations - 402-375-7324 Contact the News Center Newscenter Home

 

Stories/News

 

EDITOR'S NOTE: An alphabetical list of graduates (arranged by hometown and state) appears below. Honors graduates appear at the end of the list. Please scroll down for those graduating with honors.

 

Wayne State College Holds Winter Commencement Ceremony

 

Wayne State College held winter commencement Dec. 14 in Rice Auditorium. A total of 193 degrees were conferred by Wayne State President Richard J. Collings.

The Wayne State College Alumni Achievement Award was presented to Dr. Jerry V. Krause of Spokane, Wash., a 1959 graduate of Wayne State College. Krause serves as the director of men's basketball operations at Gonzaga University. Among his duties at Gonzaga are overseeing the day-to-day operations of the men's basketball office, scheduling, player evaluations and video operations.

 

This is his second stint with the perennial March Madness favorite. His first stint with the Bulldogs was an 8-season run from 1985-92, when he served as a part-time assistant coach. He returned in the summer of 2001 from a five-year civilian term at the U.S. Military Academy at West Point where he was a professor of sport philosophy and director of instruction for the department of physical education.

 

Krause had a 17-year career as head coach at Eastern Washington University, posting a 262-196 record for a .572 winning percentage. He was inducted into the EWU Athletic Hall of Fame on Oct. 1, 2005.

 

Tiffany Faye Mullenhoff, a summa cum laude graduate, gave the commencement address. She is the daughter of Richard and Tricia Mullenhoff of Leigh, Neb. She graduated as valedictorian from Leigh High School. Mullenhoff majored in business administration with concentrations in management and human resource management.

 

Derek Daniel Kinnison, an English writing major with a minor in biology, gave the invocation. Derek, of Wayne, is the son of  Dr. Deborah Whitt and Daniel Kinnison.

 

Bachelor of Arts

Jessi Ann Clause - Bancroft - Computer Information Systems/Applied E-Commerce, Business, Spanish

Stephanie N. Knust - Lincoln - Social Sciences Education

Jazmin R. Aguilar-Salazar - Norfolk - Criminal Justice/Corrections, Sociology

Emily Mae Wilke - Osmond - English Education, Spanish Education

Hannah Michelle Dorcey - Seward - Spanish, Psychology

Kassandra Kathryn Long - Apple Valley, MN - Speech Communication/Corporate, Community & Public Relations, Spanish

 

Bachelor of Science

Christina Rae Reynolds++ - Allen - Psychology, Sociology

Dana Andrew Zeitler - Allen - Business/Management

Rebecca Lynn Soll - Arlington - Elementary Education, Early Childhood Education

Makala Lynn Dostal - Atkinson - Speech Communication/Organizational Leadership & Public Relations

Karla Christena Kopejtka - Atkinson - Elementary Education, Early Childhood Education

Brandon Keith Ziska - Atkinson - C riminal Justice/Law Enforcement, Business

Katy Lynn Propst - Auburn - Speech Communication/Organizational Leadership & Public Relations

Seth Terrence Feeken++ Bancroft - Business/Management

Nikki Leigh Ruge - Bancroft - Psychology, Sociology

Brenda Leigh Bigley - Beatrice - Early Childhood

Robbin Rene Salts Beckmann - Bloomfield - Natural Sciences Education

Jeffrey Scott Holtz - Bloomfield - Elementary Education

Michelle Lee Eckhardt - Blue Hill - Business /Public Accounting, Finance

Jaren N. Zimmerman - Broken Bow - Sport Management, Coaching, Business

Kirbi Michelle Hughes Gall - Brunswick - Language Arts Education

Kayla Michelle Gross - Burwell - Speech Communication/Communication Studies

Cameron Keli Hahn - Cairo - Elementary Education

Lynn Paul Junck - Carroll - Industrial Technology/Construction Management

Mark Joseph Johannes - Central City - Business/Human Resource Management

Ryan Kenneth Cinfel - Clarkson - Elementary Education, Early Childhood Education

Crystal Anna Marie Toman Ernst - Clarkson - Middle Level Education

Amelia Ann Hanak Blum - Columbus - Human Service Counseling

Tonya Jo Boss - Columbus - Business/Office Administration

Brian James Dolezal - Columbus - Business Accounting
Jeremy Richard Fajman - Columbus - History Education, Theatre Education

Carolyn Leigh Hofferber - Columbus - Elementary Education

Darek Schuller++ - Columbus - Criminal Justice/Law Enforcement

Robert J. Witte, II++ - Crawford - Chemistry/Chemical Sciences

Terry Ray Hickman - Creighton - Social Sciences Education

Jeffrey Dean Bachman - Creston - Social Sciences Education

Brock Gerald Nelson - Crofton - Business/Finance

Renate Gruen Reiss - Dakota City - Life Sciences/Biology

Brante Leo Hayes - David City - Elementary Education

Daniel Joseph Hayes - Decatur - Industrial Technology/Construction Management

Britany Renea Renz - Deshler - Art/Art Education K-12

Nicholas Joseph Benes - Dwight - Mass Communication/Journalism, Sport Management

Megan Ashlee Zoucha - Emerson - Family & Consumer Sciences, Family Life Studies

Ryan Edward Husk - Fort Calhoun - Life Sciences/Biology, Business

Kathleen Ann Ruether - Fremont - English Writing & Literature, Editing & Publishing

Melody Ann Tharp - Fremont - Early Childhood

Jarrod Ronald Ridder - Fullerton - Elementary Education

Sarah Ann Sautter - Grand Island - Early Childhood

Dave Alan Rasmussen - Homer - Business/Finance

Travis John Benne - Hooper - Sport Management

Nathan L. Meyer - Hooper - Industrial Technology/Construction Management

Heather Jo Petersen - Hooper - Social Sciences

Jamie Marie Sindelar - Howells - Middle Level Education

Jessica Ann Heeney - Hubbard - Human Service Counseling

Jerimiah Joe Vlasin - Imperial - Social Sciences Education

Preston Wayne Fick - Inman - Mass Communication/Journalism, English

Melissa Rose Hoesing - Jackson - Family & Consumer Sciences/Interior Design, Business

Tyler D. Ellyson - Laurel - Mass Communication/Journalism, Business

Dustin Curtis Humphrey - Laurel - Industrial Technology Education
Ryan Michael Surber - Laurel - Art

Michael Joseph Bruckner - Leigh - Criminal Justice/Law Enforcement

Tiffany Faye Mullenhoff - Leigh - Business/Management, Human Resource Management

Eliza Beth Bachman - Lincoln - Elementary Education
Amanda Jo Batten - Lincoln - Criminal Justice/Law Enforcement, Psychology

Joseph David Battiato - Lincoln - Social Sciences Education

Amy Lynn Brenden Hayes - Lincoln - Psychology, Exercise Science

Melissa Sue Masters - Lincoln - Elementary Education, Early Childhood Education

Madeline Elaine Williams - Lincoln - Family & Consumer Sciences

Nyabuony Kek Yiel - Lincoln - Family & Consumer Sciences/Foods & Nutrition

Alma E. Dominguez Harlan - Macy - Early Childhood

Jeremiah Herron - McCook - Industrial Technology Education

Craig A. Baxa - Monroe - Criminal Justice/Law Enforcement

Robin L. Sutherland - Neligh - Business/Agri-Business

Eldon Oscar Bensen++ - Newcastle - Geography, Coaching

Danita Marie Lauck Broders - Norfolk - Early Childhood

Kayla Marie Ferguson - Norfolk - Elementary Education

Matthew John Fisher - Norfolk - Business/Management

Brianna D. Friesen - Norfolk - Business/Economics

Laura Marie Kathol - Norfolk - Elementary Education

Sommer Noelle Gilbert Moore - Norfolk - Elementary Education

Eric John Mullen - Norfolk - Business/Accounting

Amanda Marie Nemec - Norfolk - Human Service Counseling

Laura E. Simon Peitz - Norfolk - Sociology, Social Sciences

Kristine Ann Kolm Pennisi - Norfolk - Business/Human Resource Management

Abby Christine Pfister - Norfolk - Elementary Education, Early Childhood Education

Nicole Christina Planer - Norfolk - Life Sciences/Biology

Yuri W. Rowley - Norfolk - Social Sciences

Melinda K. Schneider - Norfolk - Elementary Education

Martin August Skogstoe - Norfolk - Computer Science

Christine Hilda Bruening Walker - Norfolk - Elementary Education, Early Childhood Education

Jennifer Lee Thoresen Bowland - O'Neill - Business /Human Resource Management, Office Administration

Karen Schmeichel - O'Neill - English Education

Scott Jeffrey Bidroski - Omaha - Sport Management, Journalism

Adam Gerard Cherek - Omaha - Mass Communication/Broadcast Communication

Ryan Alan Conley - Omaha - Criminal Justice/Law Enforcement

Gina May Diehm - Omaha - English Writing and Literature

Shanita Renae Mitchell - Omaha - Sociology, Pre-Law

Bradley J. Montgomery - Omaha - Computer Science, Computer Information Systems

Drew Roger Peckenpaugh - Omaha - Industrial Technology/Construction Management

Patrick Corbin Pierce - Omaha - Industrial Technology/Construction Management

Elizabeth Hope Soll - Osceola - Elementary Education, Early Childhood Education

Ashley Marie Wacker - Osceola - Language Arts Education

April Raylene Heisel - Papillion - Elementary Education

Alina Jo Beyke Surber - Peru - Family & Consumer Sciences Education

Diana Jean Lauck Kuehler - Pierce - Elementary Education

Pamela J. Rowley - Pierce - Elementary Education

Charline Rae Theroes Sparks - Pierce - Criminal Justice/Corrections

Ryan Douglas Nissen - Plainview - Business/Finance

Andrea Marie Pehoviack - Plainview - Elementary Education, Early Childhood Education

David Allan Steinkraus++ - Plainview - Business/Finance, Economics, International Business

Breanne Lynn Jensen Chambers - Ponca - Life Sciences/Health Sciences

Jeffery Jerald Robinson - Ponca - Business/Management, Human Resource Management

Nicholas Allen Lindemoen - Randolph - Business/Accounting

Shalee Danielle Meyer Hoffman - Red Cloud - Family & Consumer Sciences/Interior Design

Heather Marie Bennett - Schuyler - Mass Communication/Broadcast Communication, Online Media

Tamara Rae Hopwood - Shelby - Sociology, Criminal Justice

Stephanie Joanne Farley - South Sioux City - Business/Management

Rani Monet Vaughn - South Sioux City - Early Childhood

Sara Mary Wieseler St. Helena Sport Management, Business
Heather Ann Gates - Stanton - Art/Art Education K-12

Brenner Joseph Beavers - Tekamah - History Education, Music/Instrumental 7-12 Education

Travis Justin Harrison - Thurston - Art/Graphic Design

Derek Daniel Kinnison - Verdigre - English Writing, Biology

Jeff Paul Banholzer - Wakefield - Criminal Justice/Corrections

Daniel Michael Boeckenhauer - Wakefield - Sport Management

Brian Charles Schwarten - Wakefield - Sport Management

Kendra Marie Clausen Suhr - Wausa - Business/Finance

Justin Adam Davis - Wayne - Sport Management, Business

Jeannette Marie Frazer - Wayne - Business/Human Resource Management, Journalism

Tiffany Aileen Frerichs - Wayne - Elementary Education, Early Childhood Education

Amy Michelle Gangwish Lipp - Wayne - Speech Communication/Communication Studies

Lucas W. Munter - Wayne - Sport Management

Michael L. Nissen - Wayne - Business/Accounting, Finance, Agri-Business

Michael F. Reichmuth - Wayne - Social Sciences Education

Jami Rae Stewart - Wayne - Criminal Justice/Corrections

Angelia Marie Goulette - West Point - Criminal Justice/Corrections

Mari Faith Mahannah Maxwell - West Point - Special Education/MMH K-12

Michael Joseph O'Brien - West Point - Mass Communications/Journalism, Editing & Publishing
Jason Michael Schlecht - West Point - Business/Public Accounting

Danielle Desiré Lahman - Wilber - Sociology, Psychology

Neil William Wagner - Winside - Technology/Industrial Trades Occupations, Safety

Rebecca Jean Bremerman Pierce - Wisner - Chemistry/Chemical Sciences

Elizabeth Ann Lewis - Wolbach - Business/Public Accounting, Finance

Mikayla Marie Parr - York - Family & Consumer Sciences/Interior Design, Advertising

Andrew Michael Spanjers - York - History, Political Science

Hugh James York - York - Elementary Education
Kiel Matthew Stephens - Cherokee, IA - Middle Level Education

Jed Henry Martens - Climbing Hill, IA - Math/Applied Mathematics, Interdisciplinary Studies

Sarah Dianne Roder - Granville, IA - Elementary Education

Amy Renae Lucinda Watts - Lawton, IA - Elementary Education

Brianne Helen Hill - LeMars, IA - Elementary Education

Keith Allen Kriz - Newhall, IA - Business/Management

Brenda Rene Stickrod - Odebolt, IA - Sport Management, Business

Anthony Dean Erickson - Sergeant Bluff, IA - Human Service Counseling, Criminal Justice

Patrick John Beyer++ - Sioux City, IA - Social Sciences, Criminal Justice
Joseph Robert Dvorkin - Sioux City, IA - Psychology, Biology, Criminal Justice

Justin J. Hegg - Sioux City, IA - Business/Economics

Nicole Anne Johnson - Sioux City, IA - Criminal Justice/Corrections

Elizabeth Lea Macrander - Sioux City, IA - Criminal Justice/Law Enforcement

Chad David Peterson - Sioux City, IA - Middle Level Education

Jonathon Eldon Schnepel - Treynor, IA - Sport Management

LaRon Marteaz Striplin - Marin City, CA - Business/Advertising

Mark Alexander Emmons - San Mateo, CA - History, Political Science

Robert Allen Bean - Ellington, CT - Geography, Earth Science

Kristina Kate Krause - Dakota Dunes, SD - Social Sciences

Brian Wayne Kerr - Lake Preston, SD - Sport Management

Adam J. Welton - Cheyenne, WY - Theatre

M. Jamal Ghani Khan - Dhaka, Bangladesh - Industrial Technology/Safety Management

Andres F. Espinosa Curtidor - Ibague, Tolima, - Business/International Business, Marketing

Colombia

 

Master of Business Administration
Michelle Rose Sullivan - Hoskins - Business Administration

Jennifer A. Knowlton - Monroe - Business Administration

Gabriel Wayne Tramp - Norfolk - Business Administration

Robyn Ann Tweedy - Pierce - Business Administration

Luzelena Murguia - South Sioux City - Business Administration

Mark A. Brugger - York - Business Administration

Daniel Wayne Kruger - Ashton, IA - Business Administration

Gina Ann Kvidera - Sergeant Bluff, IA - Business Administration

Andrea Lynne Davis - Sioux City, IA - Business Administration

Kristi Nicole Nelson - Sloan, IA - Business Administration

 

Master of Science
Lindsay Ann Erwin - Lincoln - Organizational Management/Sport & Recreation Management


 

Master of Science in Education
Sherri Leigh Kelley - Albion - Curriculum & Instruction-Early Childhood Education

Robert William Runion - Aurora - Counselor Education-Community Counseling

Joyce Rene Sjuts Wemhoff - Battle Creek - Curriculum & Instruction-Early Childhood Education

Sandra Joan Dahl Eddie - Belden - Curriculum & Instruction-Early Childhood Education

Roger Michael Krienke++ - Columbus - School Administration P-8

Debra Sue Skokan - Fremont - Curriculum & Instruction-English as a Second Language Education

Brooke Renae Oman Boyer - Norfolk - Counselor Education-Community Counseling

Inga Marie Brodersen-Lindholm++ - Norfolk - Curriculum & Instruction-English as a Second Language Education

Jill Annette Bredenkamp Fink - Norfolk - Curriculum & Instruction-Early Childhood Education

Crystal Leigh Matthews - Norfolk - Counselor Education-Community Counseling

Kati Suzanne Towns McKie++ - Norfolk - Counselor Education-Community Counseling

Traci Sue Taylor++ - Norfolk - Counselor Education-Community Counseling

Eric Boettcher - Omaha - Curriculum & Instruction, Industrial Technology Education

Crystal Kay Trease Halvorsen - Schuyler - Curriculum & Instruction-Elementary Education

Danielle Ray Stark Goetsch++ - Stanton - Curriculum & Instruction-English Education

Patricia Ann Purcell Puls - Sterling - Curriculum & Instruction-Business Education

Matthew P. Brenn++ - Wakefield - Curriculum & Instruction-Elementary Education

Julie Lynn Kloppenborg Joyce - Wausa - Counselor Education-Community Counseling

Lance T. Griffin - Wayne - Physical Education-Sport Management

Erik J. Kravig - Wayne - School Administration 7-12

Lisa Lorraine Russom Nelson - Wayne - Curriculum & Instruction-Social Sciences Education

Adam Ray Patrick++ - Wayne - Curriculum & Instruction-Social Sciences Education

Brinne Cheri Bogue - Hinton, IA - Curriculum & Instruction-English as a Second Language Education

Kari Lea Bengtson Nathan++ - Missouri Valley, IA - Curriculum & Instruction-Industrial Technology Education

Justin Charles Benson - Sioux City, IA - Curriculum & Instruction-Alternative Education

 

Education Specialist
Tod Dean Heier++ - Columbus - School Administration-Educational Leadership

Todd David Hilyard - Cozad - School Administration-Educational Leadership

Peggy M. Thayer++ - Hemingford - School Administration-Educational Leadership

Frederick Brooks Williams++ - Winnebago - School Administration-Educational Leadership

Tom E. Moore - Wood River - School Administration-Educational Leadership

 

Summa cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.

Cumulative grade point average between 3.90 to 4.00


Rebecca Lynn Soll - Arlington

Carolyn Leigh Hofferber - Columbus

Renate Gruen Reiss - Dakota City

Tiffany Faye Mullenhoff - Leigh

Melinda K. Schneider - Norfolk

Karen Schmeichel - O'Neill

April Raylene Heisel - Papillion

Breanne Lynn Jensen Chambers - Ponca

Amy Renae Lucinda Watts - Lawton, IA

 

Magna cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.

Cumulative grade point average between 3.80 to 3.89


Kirbi Michelle Hughes Gall - Brunswick

Mari Faith Mahannah Maxwell - West Point

Pamela J. Rowley - Pierce

Nikki Leigh Ruge - Bancroft

Jason Michael Schlecht - West Point

Alina Jo Beyke Surber - Peru

Christine Hilda Bruening Walker - Norfolk

Hugh James York - York

Dana Andrew Zeitler - Allen

 

cum Laude
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.

Cumulative grade point average between 3.70 to 3.79

Jeremy Richard Fajman - Columbus

Terry Ray Hickman - Creighton

Heather Jo Petersen - Hooper

Amanda Jo Batten - Lincoln

Joseph David Battiato - Lincoln

Jeremiah Herron - McCook

Laura Marie Kathol - Norfolk

Sommer Noelle Gilbert Moore - Norfolk

Laura E. Simon Peitz - Norfolk

Emily Mae Wilke - Osmond

Ryan Douglas Nissen - Plainview

David Allan Steinkraus++ - Plainview

Jed Henry Martens Climbing - Hill, IA

Adam J. Welton - Cheyenne, WY

 

Honorable Mention
Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.

Cumulative grade point average between 3.50 to 3.69.

Karla Christena Kopejtka - Atkinson

Brenda Leigh Bigley - Beatrice

Jaren N. Zimmerman - Broken Bow

Cameron Keli Hahn - Cairo

Ryan Kenneth Cinfel - Clarkson

Nicholas Joseph Benes - Dwight

Kathleen Ann Ruether - Fremont

Jarrod Ronald Ridder - Fullerton

Jamie Marie Sindelar - Howells

Jerimiah Joe Vlasin - Imperial

Jazmin R. Aguilar-Salazar - Norfolk

Scott Jeffrey Bidroski - Omaha

Ashley Marie Wacker - Osceola

Andrea Marie Pehoviack - Plainview

Jeffery Jerald Robinson - Ponca

Heather Ann Gates - Stanton

Tiffany Aileen Frerichs - Wayne

Amy Michelle Gangwish Lipp - Wayne

Michael F. Reichmuth - Wayne

Michael Joseph O'Brien - West Point

Elizabeth Lea Macrander - Sioux City, IA

Amanda Ann McGhee - Yankton, SD

 

John G. Neihardt Scholar

Emily Mae Wilke - Osmond - cum Laude with High Honors in the Major Spanish Education

 

The John G. Neihardt Scholars Program provides special academic and scholarship opportunities for outstanding students enrolling at Wayne State College.Each year the Scholarship Council selects a limited number from the qualified applicants to participate in the program, which offers special classes, colloquia, and advisement. Students accepted into the program, who maintain their eligibility, are awarded a four-year scholarship for tuition up to 128 total credit hours and an annual stipend of $500.

 

Scholarship Honors

Based on the student's cumulative GPA at the end of the semester prior to their semester of graduation.

 

High Honors in the Major - 12 hours of honors courses and complete a junior/senior honors project.

 

Honors in the Major - 6 hours of honors courses and complete a junior/senior honors project.

 

Scholar in the Major - complete a junior/senior honors project.

 

Jeremy Richard Fajman - Columbus - cum Laude with Scholar in the Major Theatre Education

Kathleen Ann Ruether - Fremont - Honorable Mention with High Honors in the Major English Writing & Literature

Heather Jo Petersen - Hooper - cum Laude with Scholar in the Major Social Sciences

Joseph David Battiato - Lincoln - cum Laude with Scholar in the Major Social Sciences Education

Laura E. Simon Peitz - Norfolk - cum Laude with Scholar in the Major Sociology

Karen Schmeichel - O'Neill - Summa cum Laude with Scholar in the Major English Education

Adam J. Welton - Cheyenne, WY - cum Laude with High Honors in the Major Theatre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSC Centennial Book

History Book

Flash | or | PDF

Purchasing Instructions Inside!

Find us on Facebook

Wayne State College
Our focus is your future
Find us on Facebook
Follow us on Twitter
Watch us on Youtube
Linked IN
Instagram
Flickr